whatsapp

whatsapp
Anasayfa Uygulama Isı Yalıtımı ISI YALITIMI NEDİR ve FAYDALARI NELERDİR ?

ISI YALITIMI NEDİR ve FAYDALARI NELERDİR ?

ISI YALITIMI

En kısa tanımı ile, farkı sıcaklıkta iki ortam arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan uygulamalara ısı yalıtımı denir.

Bu işlem, binalarda ısı kaybı olan;

  • Dış Duvarlara
  • Çatıya veya Terasa
  • Tabana, ısı yalıtım malzemeleri tatbik edilmesiyle yapılır.
  • Ayrıca pencere ve dış kapılarda da ısı yalıtımına dikkat edilmelidir.

 

Isı yalıtımının faydaları nelerdir?

 

Binanızın ısı yalıtımını yaptırarak ısıtma ve soğutma enerjisinde tüketilen yakıt/elektrik enerji harcamalarınız kontrol altına alabilirsiniz. Yapacağınız ısı yalıtımı ile faturalarınızda %70'e varan tasarruf sağlamanız mümkündür. Isı yalıtımI yapılmış binaların iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenmeler, siyah lekelenmeler ve sıva veya boya kabarmaları ( kış aylarında çok sık görülen, ama dışarıdan su sızması olarak nitelendirilen durum ) oluşmaz.Bu problemlerin sebebi dışarıdaki hava sıcaklığı ile içerideki sıcaklık farklarının duvarınızda yoğuşmaya sebep olmasıdır. Yoğuşma sonucunda mikroorganizmalar ürer ve küflenme,kararma ile karşılaşırsınız.

Yaşam alanlarının içinde hastalanmaya neden olan bölgesel sıcak-soğuk farkları oluşmaz, dolayısıyla daha sağlıklı ve konforlu bir mekana sahip olursunuz. Eviniz kaloriferli bile olsa soğuk havalarda oda tabanında oluşan soğuk rüzgarları ve bunun hasta edici etkilerini hissetmezsiniz. Isı yalıtımlı duvarların içinde difüzyon sonucu su yoğuşması oluşmayacağından, duvarlardaki malzemeler korozyona uğramaz ( örneğin inşaat çelikleri paslanıp incelmez ) . Isı yalıtımı binanızın ömrünü uzatır.

Isı yalıtımlı binalar daha az yakıt yakacaklarından havayı kirletme miktarları azalır. Bu da sizi çevreye duyarlı bir dünya vatandaşı yapar.Gelecek kuşaklara örnek olur, onlara daha temiz bir dünya bırakırsınız.